TAJEMNICZY GROJEC”

Każdej niedzieli, kiedy odwiedzam swojego dziadka Eugeniusza, on opowiada mi ciekawe historie związane ze wsią Grojec, w której mieszkam. Ostatnio zaciekawił mnie interesującą opowieścią o tajemniczym podziemnym tunelu, łączącym Pałac Radziwiłłów z Kościołem pod wezwaniem świętego Wawrzyńca:

- Było to tak. Wybuchła II wojna światowa i wojska niemieckie zalewały cały nasz kraj rozpaczą i śmiercią. Powoli nawet do naszej wioski zaczęły wkraczać wojska niemieckie, niszcząc wszystko, co napotkały na swojej drodze, zabierając ludzki dobytek, a przede wszystkim zwierzęta, które często były żywicielami całych rodzin. Byłem wtedy sześcioletnim dzieckiem, ale pamiętam dobrze, jak przymieraliśmy głodem, jedząc gotowaną zupę z pokrzyw. Było bardzo ciężko, ale każdy marzył o tym, że kiedyś ten koszmar się skończy. Jednakże kres naszej niedoli nie nadchodził, a my mieliśmy niewiele sił, żeby po prostu żyć.

W jeden z majowych poranków 1945 roku, w ostatnim roku wojny dotarła do nas wiadomość, że za ukrywanie zbiega z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu mają być zabite wszystkie kobiety i dzieci z wioski. Zapanowała cisza, a potem wielkie przerażenie- wszyscy chcieli uciekać, chronić się. Ale gdzie tu uciec, skoro wszędzie były już wojska niemieckie? Pamiętam, jak moja mama płakała. Było nas pięcioro. Nazajutrz niemiecki oficer wszedł do naszego domu i kazał nam udać się pod Pałac Radziwiłłów. Poszliśmy tam, a jeden z Niemców przez megafon oznajmił, że jeżeli do rana nie znajdzie się uciekinier z obozu, wszystkie zebrane osoby zostaną rozstrzelane.

Rozpacz była ogromna. Zaprowadzili nas do sali balowej pałacu i zamknęli. Płaczom i modlitwom nie było końca. Kiedy wybiła północ, ktoś krzyknął:

-Spójrzcie!

Wszyscy popatrzyli ze zdziwieniem. Przed nami ukazał się duch księżniczki Aleksandry, który powiedział:

-Chodźcie za mną!

Otwarła drzwi za szafą i schodami sprowadziła nas do podziemnego tunelu. Potem dodała:

-Nie bójcie się, kiedy usłyszycie niedzielne dzwony, wyjdźcie drugą stroną korytarza. Pozostawiła nam także zapas żywności i picia, który mógł wystarczyć nawet na kilka tygodni.

Kiedy rankiem Niemcy zobaczyli, że w pałacu nie ma nikogo, uznali, że to ziemie przeklęte i opuścili Grojec, a za cztery dni nadszedł kres wojny i wszyscy mogli czuć się bezpiecznie.

Starcy i mężczyźni zebrali się na niedzielnej mszy w kościele i smutni spoglądali na księdza, w nadziei, że on im wyjaśni, gdzie są ich żony i dzieci. Jednakże on sam tego nie wiedział. Kiedy podczas mszy zadzwoniły dzwony kościelne, zza głównego ołtarza dobiegły stukoty i okrzyki, wszyscy pobiegli zobaczyć, co się stało. Wyłamali drewnianą podłogę i jakie było ich zdziwienie, gdy ujrzeli swoich bliskich. Podziękowali Bogu na kolanach za ocalenie, a żeby pamięć o dobrych czynach księżniczki nie zaginęła, postanowili, iż w pałacu zamieszkają dzieci chore, które potrzebują stałej opieki. Tak powstał Zakład Opiekuńczo Leczniczy w Grojcu, który z czasem przeniesiono do nowych, wybudowanych budynków- ze względu na charakter zabytkowy pałacu, który jest przecież neogotyckim pałacem murowanym, powstałym w XIX wieku i bezpośrednio związanym, między innymi z rodami Bobrowskich i Radziwiłłów.

-Co za piękna opowieść, dziadku, dziękuję! Dlaczego nikt do tej pory nie próbował odtworzyć tego przejścia, które razem z pałacem mogłoby być niezwykle ciekawą atrakcją turystyczną?

- Nie wiem, wnusiu, ale może lepiej, jak pewne tajemnice nie zostaną do końca odkryte, bo tylko wtedy mają swoją wartość.

Mija kolejna niedziela, a ja nie mogę się już doczekać następnego spotkania z moim dziadkiem, który otwiera mi drzwi innego, nieznanego- tajemniczego Grojca.

Konkurs "Aniołek Bożonarodzeniowy 2018"Aniołek Bożonarodzeniowy w kompozycji przestrzennej lub płaskiej
Wycieczka do Kopalni Soli "Wieliczka"
O patriotyzmie dzisiaj...Konkurs "Czym jest dziś patriotyzm" rozstrzygnięty!