1. Strona Główna
  2. O naszej szkole
  3. Biuletyn Informacji Publicznej
  4. Dokumenty szkolne
  5. Wydarzenia
  6. Dziennik elektroniczny LIBRUS Synergia
  7. Kontakt
  8. Rada Rodziców
  9. Mapa Serwisu
  10. RODO

TAJEMNICZY GROJEC”


Każdej niedzieli, kiedy odwiedzam swojego dziadka Eugeniusza, on opowiada mi ciekawe historie związane ze wsią Grojec, w której mieszkam. Ostatnio zaciekawił mnie interesującą opowieścią o tajemniczym podziemnym tunelu, łączącym Pałac Radziwiłłów z Kościołem pod wezwaniem świętego Wawrzyńca:

- Było to tak. Wybuchła II wojna światowa i wojska niemieckie zalewały cały nasz kraj rozpaczą i śmiercią. Powoli nawet do naszej wioski zaczęły wkraczać wojska niemieckie, niszcząc wszystko, co napotkały na swojej drodze, zabierając ludzki dobytek, a przede wszystkim zwierzęta, które często były żywicielami całych rodzin. Byłem wtedy sześcioletnim dzieckiem, ale pamiętam dobrze, jak przymieraliśmy głodem, jedząc gotowaną zupę z pokrzyw. Było bardzo ciężko, ale każdy marzył o tym, że kiedyś ten koszmar się skończy. Jednakże kres naszej niedoli nie nadchodził, a my mieliśmy niewiele sił, żeby po prostu żyć.

W jeden z majowych poranków 1945 roku, w ostatnim roku wojny dotarła do nas wiadomość, że za ukrywanie zbiega z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu mają być zabite wszystkie kobiety i dzieci z wioski. Zapanowała cisza, a potem wielkie przerażenie- wszyscy chcieli uciekać, chronić się. Ale gdzie tu uciec, skoro wszędzie były już wojska niemieckie? Pamiętam, jak moja mama płakała. Było nas pięcioro. Nazajutrz niemiecki oficer wszedł do naszego domu i kazał nam udać się pod Pałac Radziwiłłów. Poszliśmy tam, a jeden z Niemców przez megafon oznajmił, że jeżeli do rana nie znajdzie się uciekinier z obozu, wszystkie zebrane osoby zostaną rozstrzelane.

Rozpacz była ogromna. Zaprowadzili nas do sali balowej pałacu i zamknęli. Płaczom i modlitwom nie było końca. Kiedy wybiła północ, ktoś krzyknął:

-Spójrzcie!

Wszyscy popatrzyli ze zdziwieniem. Przed nami ukazał się duch księżniczki Aleksandry, który powiedział:

-Chodźcie za mną!

Otwarła drzwi za szafą i schodami sprowadziła nas do podziemnego tunelu. Potem dodała:

-Nie bójcie się, kiedy usłyszycie niedzielne dzwony, wyjdźcie drugą stroną korytarza. Pozostawiła nam także zapas żywności i picia, który mógł wystarczyć nawet na kilka tygodni.

Kiedy rankiem Niemcy zobaczyli, że w pałacu nie ma nikogo, uznali, że to ziemie przeklęte i opuścili Grojec, a za cztery dni nadszedł kres wojny i wszyscy mogli czuć się bezpiecznie.

Starcy i mężczyźni zebrali się na niedzielnej mszy w kościele i smutni spoglądali na księdza, w nadziei, że on im wyjaśni, gdzie są ich żony i dzieci. Jednakże on sam tego nie wiedział. Kiedy podczas mszy zadzwoniły dzwony kościelne, zza głównego ołtarza dobiegły stukoty i okrzyki, wszyscy pobiegli zobaczyć, co się stało. Wyłamali drewnianą podłogę i jakie było ich zdziwienie, gdy ujrzeli swoich bliskich. Podziękowali Bogu na kolanach za ocalenie, a żeby pamięć o dobrych czynach księżniczki nie zaginęła, postanowili, iż w pałacu zamieszkają dzieci chore, które potrzebują stałej opieki. Tak powstał Zakład Opiekuńczo Leczniczy w Grojcu, który z czasem przeniesiono do nowych, wybudowanych budynków- ze względu na charakter zabytkowy pałacu, który jest przecież neogotyckim pałacem murowanym, powstałym w XIX wieku i bezpośrednio związanym, między innymi z rodami Bobrowskich i Radziwiłłów.

-Co za piękna opowieść, dziadku, dziękuję! Dlaczego nikt do tej pory nie próbował odtworzyć tego przejścia, które razem z pałacem mogłoby być niezwykle ciekawą atrakcją turystyczną?

- Nie wiem, wnusiu, ale może lepiej, jak pewne tajemnice nie zostaną do końca odkryte, bo tylko wtedy mają swoją wartość.


Mija kolejna niedziela, a ja nie mogę się już doczekać następnego spotkania z moim dziadkiem, który otwiera mi drzwi innego, nieznanego- tajemniczego Grojca.

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem.
Uwaga!5 marca została uruchomiona nowa strona internetowa naszej szkoły
Jadłospis
Interhead.pl