Gawęda o symbolach narodowych

Z okazji zbliżającego się Święta Flagi kółko historyczne przygotowało gawędę o symbolach narodowych. Zespół szóstoklasistów zaprezentował ją  klasom IV- VII na sali gimnastycznej, natomiast uczniowie z klas V odwiedzali młodszych kolegów w ich salach lekcyjnych.  W gawędzie przedstawiono historię godła, flagi i hymnu polskiego. Uczniowie opowiadali o symbolice orła, a także kolorów - bieli i czerwieni. Wyjaśnili, dlaczego polski hymn powstał na ziemi włoskiej. Gawędzie towarzyszyła prezentacja multimedialna pokazująca między innymi przemiany wizerunku polskiego godła. Uczennica z klasy Va - Natalia Dziubek zaprezentowała ceremioniał składania flagi.

Na koniec opowieści pojawił się temat symboli narodowych w sporcie. Występują w nim one  bardzo często. Na strojach sportowców pojawia się orzełek i biało- czerwona flaga. Uczniowie mieli się okazję o tym przekonać. Udało nam się bowiem wypożyczyć dres reprezentatki Polski- kajakarki -  na olimpiadę w Rio w roku 2016. W nim to wystąpiła jedna z uczennic. Publiczność obejrzała uroczysty moment wręczania złotego medalu Kamilowi Stochowi. Wówczas uroczyście zabrzmiał  "Mazurek Dąbrowskiego", a polska flaga powiewała ponad innymi.

Mamy nadzieję, że ta gawęda przekonała wielu, że  symbole narodowe mają interesującą historię.

Wycieczka klas V w Góry Świętokrzyskie
Trening z piłkarzem Maciejem Iwańskim
Zakończenie roku szkolnego Zabrzmiał ostatni dzwonek.