Kółko przyrodnicze

Zajęcia kółka przyrodniczego

Na lekcjach przyrody uczeń zdobywa wiedzę, która umożliwia mu poznanie otaczającego świata, kształtuje u niego odpowiednie umiejętności i postawy oraz rozbudza ciekawości przyrodnicze.

Przekazywanie wiedzy nie pobudzi jednak motywacji do działania na rzecz środowiska przyrodniczego.

Własne przeżycia i praca w tym środowisku mają wpływ na zachowanie ucznia.

Doskonałą okazję ku temu stwarzają zajęcia koła przyrodniczego. Organizacja i przebieg takich spotkań różni je od zajęć lekcyjnych. Nauczyciel staje się partnerem, inspiratorem samodzielnej pracy uczniów. Kieruje ich pracą w sposób pośredni będąc przewodnikiem czy doradcą. Sprzyja to kształtowaniu postawy odpowiedzialności i zaangażowania uczniów, co powoduje, że proces dydaktyczny jest o wiele bardziej ciekawy i skuteczny.

Głównym celem zajęć jest budowanie u uczniów szacunku do przyrody i mądrego korzystania z jej zasobów.

Zajęcia koła przyrodniczego pozwalają uczniom na:

• rozwijanie zainteresowań ekologicznych i przyrodniczych uczniów
  • pogłębianie wiedzy na ten temat
  • rozbudzanie świadomości ekologicznej
  • obserwację zjawisk zachodzących w środowisku i ocenę stanu środowiska najbliższej okolicy
  • poznanie sposobów ochrony przyrody
  • uświadomienie odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego najbliższej okolicy, domu, szkoły
  • propagowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych najbliższej okolicy
  • kształtowanie umiejętności prowadzenia obserwacji oraz wnioskowania na ich podstawie
  • korzystania z różnych źródeł informacji
  • wyrabianie samodzielności myślenia i działania, systematyczności, dokładności i inicjatywy
  • wypracowywanie aktywnej postawy wobec problemów ochrony przyrody oraz podejmowanie działań na rzecz środowiska, szczególnie najbliższej okolic

W czasie zajęć uczniowie przygotowują się także do konkursów przyrodniczych i ekologicznych.

Zajęcia prowadzi  Katarzyna Mendyk.

Zielnik szkolny wykonany przez uczniów
O patriotyzmie dzisiaj...Konkurs "Czym jest dziś patriotyzm" rozstrzygnięty!
Biała Szkola
RAZEM NA ŚWIĘTA!