O patriotyzmie dzisiaj...

Konkurs literacki pn. „Czym dzisiaj jest patriotyzm?” rozstrzygnięty. Jego organizatorem była nasza szkoła oraz Jednostka Wojskowa Nil im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Czym jest dla mnie patriotyzm? To miłość do Ojczyzny! A moją miłość do Polski pokazuję przez to , że nie rzucam śmieci, szanuję ją , nie mówię o niej źle, podróżuję po Polsce, która jest piękna” - napisała Ola Chrapczyńska z I a. „Patriotyzm to dbanie o naszych pradziadków, dziadków, którzy wiele razy walczyli o wolną Polskę” - dodała w swojej pracy Julia Włoszek z Va. „Patriotyzm nie polega na przekrzykiwaniu się, kto Polskę bardziej kocha. Rzecz w tym, aby po cichu z zaciętymi zębami , nieco pochylonym karkiem, ale z podniesioną głową żyć w niej i nie uciekać” - te słowa Aleksandra Kamińskiego wybrał jako motto swojej pracy uczeń klasy VI b, Paweł Jurecki. Z kolei Klaudiusz Wielgus z Va zapytał poetycko:
„Patriota – kto to taki?
Czy ktoś biedny czy bogaty?
Ktoś uprzejmy, miły, skromny,
czy waleczny i niezłomny?
Ktoś, kto kocha i pomaga,
czy szacunku się domaga?”

Celem konkursu zorganizowanego w ramach obchodów 100-lecia Niepodległej było rozbudzanie świadomych postaw obywatelskich, wrażliwości na sprawy społeczne i motywacji do doskonalenia swojej osobowości.

Nagrody i dyplomy ufundowane przez Jednostkę Wojskową Nil im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie wręczali – p. dyrektor Joanna Wysogląd oraz płk Michał Łygan. Podsumowując konkurs oficer powiedział: „Z uwagą przeczytałem wszystkie prace. Bardzo mi się podobały, a niektóre były szczególne i muszę przyznać, że w wielu przypadkach wasze spojrzenie na współczesny patriotyzm pokrywa się z moim”.
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe – piękne albumy o Polsce oraz torby gadżetów od „specjalsów” firmowane logotypem elitarnej jednostki Nil.

Otrzymali je zwycięzcy i wszyscy laureaci konkursu.

Wyniki konkursu:

Kategoria klas I-III

I miejsce - Kuźma Milena IIb
II miejsce – Aleksandra Chrapczyńska Ia
III miejsce - Hubert Nitka I b

Kategoria klas IV-VIII

I miejsce – Piotr Włoszek IV b
II miejsce - Paweł Jurecki VI b
III miejsce - Klaudiusz Wielgus Va

Ponadto wyróżnienia otrzymali:
Natalia Górowicz, Julia Włoszek, Wiktor Wisiorek i Daniel Pawełczyk

Dodatkową nagrodą główną dla wszystkich uczestników konkursu będzie zorganizowany wiosną 2019 roku wyjazd do Krakowa i zwiedzanie elitarnej jednostki Wojsk Specjalnych Nil.
Na koniec spotkania pułkownik Michał Łygan przypomniał, że podczas jego majowej wizyty w naszej szkole, otrzymał piękny prezent od uczennicy klasy VI B,Wiktorii Wójcik. Był to własnoręcznie namalowany obraz przedstawiający husarza na koniu. Gość podkreślił, iż płótno bardzo mu się spodobało i wisi w jego gabinecie na honorowym miejscu. On sam postanowił się Wiktorii zrewanżować w ten sam artystyczny sposób i wręczył jej … własnoręcznie namalowany obraz pt. “Kwiaty polskie”.
MB

Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Grojcu."Mirabelka -kiełkująca historia 100-licy"
RODOOd dnia 25 maja 2018 r. zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. RODO).
Wielka Liga CzytelnikówIV Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników" objęty jest patronatem m.in. Ministra Edukacji Narodowej.