Podsumowano konkurs Lekki Tornister

Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Grojcu znalazła się w gronie pięciu szkół, wyróżnionych w V edycji projektu Lekki Tornister. W ogólnopolskiej kampanii uczestniczyły 724 szkoły. Fundacja Rosa oceniała  zaangażowanie szkoły w  działania  na rzecz promocji zdrowia, zwłaszcza profilaktyki wad postawy. Zwycięskie szkoły

Przedstawiciele Fundacji Rosa odwiedzą naszą szkołę

6 czerwca 2017r o godz.10.30.

Zespół przeprowadzi  lekcję edukacyjną na temat profilaktyki wad postawy, właściwego wyboru tornistra, jego prawidłowego pakowania i użytkowania oraz zorganizuje akcję ważenia tornistrów. Nagrodzimy uczniów wyróżnionych w szkolnej akcji " Zważ swój tornister". Dodatkowo jedna ze szkół otrzyma  szafki, w których uczniowie będą mogli zostawiać przybory szkolne.

Z badań przeprowadzonych wiosną 2015 roku przez wrocławską Fundację Rosa w ramach IV edycji projektu Lekki Tornister wynika, że prawie połowa najmłodszych uczniów nosi tornistry, których waga przekracza 10% ich masy ciała, w plecakach znajduje się ponad kilogram zbędnych przedmiotów, a najciężej mają trzecioklasiści, dźwigający średnio 3,84 kg – wynika . Podczas dziesięciu wizyt w szkołach na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku sprawdzono plecaki 686 dzieci. Łącznie tornistry ważyły aż 2385,77 kg!

Problem jest poważny i absolutnie nie można go lekceważyć. Od ponad dwóch lat badamy zawartość tornistrów uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Co prawda waga podręczników i zeszytów w plecakach zmniejszyła się średnio o pół kilograma, jednak dzieci zabierają do szkoły coraz więcej przedmiotów dodatkowych, w tym zabawek. Stąd gorący apel do rodziców, by codziennie sprawdzali, co ich pociechy wkładają do tornistrów – mówi Katarzyna Galewska, rzecznik prasowy Fundacji Rosa.

Oprócz książek uczniowie klas 0-III noszą w plecakach kilka piórników, ciężkie termosy, dwutygodniowy zapas mleka bądź zabawki, którymi chcą pochwalić się przed rówieśnikami: kolekcję kucyków Pony, zestaw samochodzików czy pistolet na wodę. U rekordzisty – trzecioklasisty z województwa dolnośląskiego – aż 77 proc. zawartości tornistra stanowiły przedmioty zbędne, niepotrzebne danego dnia podczas lekcji.

Noście do szkoły tylko rzeczy potrzebne !

Spróbujcie mądrze spakować swoje piórniki i ograniczyć ich wagę.

Trwa szkolny konkurs: "Wzorowy piórnik ucznia"

Wolontariuszki na medal!Kilkanaście wolontariuszek z klas V,VI i VIII naszej szkoły wzięło udział w jubileuszowym Piątym Charytatywnym Meczu Hokejowym.
Wielka Liga CzytelnikówIV Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników" objęty jest patronatem m.in. Ministra Edukacji Narodowej.
Konkurs "Aniołek Bożonarodzeniowy 2018"Aniołek Bożonarodzeniowy w kompozycji przestrzennej lub płaskiej