Szkoła na sportowo

SPOTKANIA Z GWIAZDAMI SPORTU

Chcąc zachęcić naszych uczniów do aktywności włączyłem się w tym roku w program pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. „Włącz aktywność”. Ambasadorem tegorocznej edycji był Cezary Trybański, który odwiedził tylko 5 miejscowości w Polsce, w tym Grojec. Współorganizowane z OKSiR spotkanie dedykowane było dla uczniów klas IV- VI naszej szkoły. Znany koszykarz NBA skutecznie zachęcił uczniów do uprawiania sportów i aktywnego spędzania czasu wolnego. Uczniowie otrzymali pamiątkowe koszulki. Dietetyczka przeprowadziła prelekcję dotyczącą zdrowego odżywiania się a fizjoterapeutka zwracała dzieciom uwagę na właściwa postawę.

Na moje zaproszenie odpowiedział Maciej Iwański, piłkarz reprezentacji Polski oraz Andrzej Wyroba trener Wisły Płock. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I – III. Uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji pana Macieja Iwańskiego dotyczącej jego drogi do sukcesu oraz wzięli udział w treningu.

Nauczyciel wychowania fizycznego Sebastian Smolarek

SZKOLNY KLUB SPORTOWY

Po raz trzeci nasza szkoła została zakwalifikowana do programu Szkolny Klub Sportowy przez Małopolski Szkolny Związek Sportowy z operatorem wojewódzkim w Krakowie oraz Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy.  W ramach tego programu prowadzę zajęcia z piłki nożnej dla uczniów z klas IV – VIII. W tym roku szkolnym wzięło w nich udział 19 chłopców i 17 dziewcząt. Treningi odbywały się dwa razy w tygodniu po 2 godziny dla każdej z grup. W ramach tych zajęć uczniowie doskonalą swoje umiejętności z zakresu techniki specjalnej a mianowicie: przyjęcie piłki, podanie, zwody, drybling, gra głową, gra bramkarza, strzałów, wyrzut piłki z linii bocznej, prowadzenia piłki. Ćwiczą również elementy techniki ogólnej i ukierunkowanej mającej na celu wytrenowanie u zawodników poprawnego biegu, startów z różnych pozycji, biegi ze zmianą tempa i kierunku biegu i zwodów bez piłki. Kolejnym elementem jaki był nauczany to taktyka gry. Doskonaliliśmy również grę w defensywie i ofensywie oraz płynne przejście z obrony do ataku. Eliminowane były braki w przygotowaniu kondycyjnym, zręczności, szybkości i koordynacji wzrokowo- ruchowej, aby zawodnik był w stanie wytrzymać tempo gry i być jak najbardziej przydatnym w grze. Dzięki tym zabiegom nasi uczniowie osiągają sukcesy nie tylko w piłce nożnej. Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach ruchowych oraz biorą udział w zawodach sportowych osiągając sukcesy. Część zajęć prowadzę społecznie propagując aktywność ruchową wśród dzieci.

Co roku organizuję gminne i powiatowe zawody w tenisa stołowego. W ubiegłych latach również byłem organizatorem gminnych zawodów z koszykówki.

Od wielu lat współorganizuję z Parafią Rzymsko – Katolicką w Grojcu organizując zawody w tenisie stołowym dla uczniów klas IV – VIII. Mimo sobotnich terminów cieszą się one wysoką frekwencją naszych uczniów.

Tegoroczne osiągnięcia uczniów:

·        1 miejsce w piłce nożnej halowej  w gminnych zawodach chłopców klas 4-6 i udział w powiecie

·        2 miejsce dziewcząt młodszych w gminnych zawodach w piłce nożnej halowej

·        4 miejsce w gminnych zawodach z piłki nożnej halowej - dziewczęta starsze (klasy 7-8)

·        3 miejsce w gminnych zawodach z piłki koszykowej - dziewczęta starsze

·        1 miejsce z piłki ręcznej w gminnych zawodach i udział w powiecie chłopców klas 4-6

·        2 miejsce z piłki ręcznej w gminnych zawodach dziewcząt klas 4-6

·        3 miejsce z piłki ręcznej w gminnych zawodach dziewcząt klas 7-8

·        1 miejsce z piłki nożnej w gminnych zawodach chłopców klas 4-6

·        2 miejsce  z piłki nożnej w zawodach powiatowych klas 4-6

·        3 miejsce z piłki nożnej w gminnych zawodach dziewcząt klas 4-6

·        1 miejsce z piłki nożnej na memoriale im E. Szustera dziewcząt z klasy 5

Współpracuję z dwoma klubami piłkarskimi, w których jestem trenerem i od  których pozyskałem sprzęt sportowy dla naszej szkoły typu: drabinki, pachołki, tyczki, stożki, owiewki pomarańczowe, torbę lekarską, torbę na stroje, siatkę na piłki oraz piłki.

W tym roku jestem również opiekunem samorządu uczniowskiego. Chcąc oderwać dzieci od smartfonów i ekranów komputera współorganizowałem między innymi odblaskowe tory przeszkód, łącząc aktywność podopiecznych z programem „Odblaskowa szkoła”, współorganizowałem Sportowy Dzień Wiosny oraz jak co roku współorganizowałem Piknik Rodzinny przygotowując sportowe konkurencje.

Nauczyciel wychowania fizycznego Sebastian Smolarek

Dla bezdomnych zwierzątOdpowiedzieliśmy na apel schroniska OTOZ Animals na Kamieńcu w Oświęcimiu
Wycieczka klas piątychWyjazd do teatru to doskonały pomysł na jesienny czas.