VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września 2017 roku w Szkole Podstawowej im Henryka Sienkiewicza w Grojcu odbył się 7. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Działania uczniów obejmowały trzy obszary:

·         sprawdzenie, w jakim stopniu uczniowie klas III- VII opanowali tabliczkę mnożenia,

·         sprawdzenie znajomości tabliczki mnożenia przez mieszkańców naszej okolicy

·         przygotowanie poczęstunku dla uczniów, którzy uzyskali tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA i otrzymali medal – w tym roku była to niebieska sowa.

W szkole od samego rana  dało się wyczuć atmosferę oczekiwania. Uczniowie mieli przecież już o godzinie 8.00 sprawdzać swoją znajomość tabliczki mnożenia. Miłą niespodzianką dla klas trzecich była nowina, że oni również mogą brać udział w testach. Pytania opracowane specjalnie dla nich musiały być  zgodne z nową podstawą programową. Na 56 uczniów – 21 zostało  EKSPERTAMI.

Samorząd Uczniowski przygotował smakowite stanowiska dla ekspertów. Każdy uczeń, który zdobył ten tytuł, przychodząc z odznaką, mógł odebrać  kawałek ulubionej czekolady, ciasta bądź babeczkę.

O godzinie 9.30 dwie klasy wybrały się w plener. Uczniowie ubrani w kamizelki odblaskowe, z transparentami, zestawami pytań i orderami z ochotą maszerowali po ulicach Grojca. W tym roku uczniowie jako cel wizyty wybrali aptekę i pasiekę  „Malwa”. Wcześniej bardziej operatywne osoby, oczywiście, uzyskały zgodę na te nietypowe odwiedziny. Po drodze, starym zwyczajem, prosiliśmy spotkane osoby, aby wzięły udział w akcji. Dzieci w odblaskach zwracają na siebie uwagę i łatwiej jest im nawiązać rozmowę. Nawet kierowcy zatrzymywali się i z zaciekawieniem przyglądali, jak uczniowie odpytują przechodniów. Niektórzy sami chętnie poddawali się sprawdzianowi i znakomicie odpowiadali. Dzieci dały wyraz swojej wyrozumiałości i życzliwości. W sytuacjach, gdy ktoś się mylił,  pomagały, dając instrukcje, w jaki sposób uzyskać prawidłowy wynik. Cieszyły się z każdego rozdanego orderu. Przepytywały nawet ludzi, którzy robili więźbę na dachu. Panowie sami zagadnęli, widząc, że dzieci zapraszają przechodniów do wspólnej zabawy. Uczniowie z drogi  zadawały głośno pytania, a panowie odpowiadali. Wszyscy mieli  dobrą zabawę.

W pasiece order zdobył pszczelarz – pan Zych. Młodzi goście wpisali się do księgi pamiątkowej i zrobili wspólne zdjęcie z gospodarzem. Zwiedzali ogród, w którym znajdują się przeróżne ule i obserwowali, czym zajmują się pszczoły. Pan Zych opowiadał o życiu owadów, pokazywał, w jaki sposób przenoszą pyłek do ula. Dzieci dostały do skosztowania miód z plastra świeżo wyciągniętego z ula. Wszyscy zajadaliśmy się naturalną słodyczą. Każdy z nas miał wiele pytań. Gospodarz odpowiadał na wszystkie i na koniec wziął całą grupę do swojej pracowni i pokazał nowoczesną wirówkę do miodu. Wytłumaczył bardzo dokładnie, jak ona działa. Wracaliśmy do szkoły zachwyceni żywą lekcją przyrody. Dzieci rozmawiały o swoich przeżyciach. Każdy zwrócił uwagę na coś innego i chętnie dzielił się spostrzeżeniami.

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia był pełen emocji. Dziękujemy wszystkim za udział, zaangażowanie i serce włożone w przygotowanie imprezy. Gratulujemy EKSPERTOM  i zachęcamy wszystkie dzieci do przypominania sobie tabliczki mnożenia podczas gier i zabaw. Wszystko po to, aby potem, w takim dniu jak ten, śpiewająco zdać egzamin  i zdobyć tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.

Eksperci tabliczki mnożenia z klas trzecich
Eksperci tabliczki mnożenia
Konkurs "Aniołek Bożonarodzeniowy 2018"Aniołek Bożonarodzeniowy w kompozycji przestrzennej lub płaskiej
Wycieczka do Kopalni Soli "Wieliczka"