1. Strona Główna
 2. O naszej szkole
 3. Biuletyn Informacji Publicznej
 4. Dokumenty szkolne
 5. Wydarzenia
 6. Dziennik elektroniczny LIBRUS Synergia
 7. Kontakt
 8. Rada Rodziców
 9. Mapa Serwisu
 10. RODO

Wyróżnienie dla naszej szkoły

opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Relacja, przygotowana przez zespół z naszej szkoły, zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Cieszymy się tym bardziej, że wśród nagrodzonych placówek jesteśmy jedyną szkołą, a rywalizowaliśmy z bibliotekami z 12 województw.

Działania polegały na  zebraniu pamiątek (zdjęć, plakatów, ulotek) związanych z wydarzeniami 1989 roku, a następnie zaprezentowaniu ich w swoich placówkach w formie wystawy. Obejrzeli ją nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice podczas  zebrań klasowych. Ważnym elementem naszego przedsięwzięcia było zaproszenie do szkoły Pana Stanisława Chowańca, który w interesujący sposób opowiedział słuchaczom o przemianach w 1989 roku. W kameralnym spotkaniu ze świadkiem historii wzięło udział 25 zainteresowanych przeszłością uczniów naszej szkoły. Szczególnie zaangażowały się uczennice z klasy VIB.  Działania w ramach akcji MY 89 zorganizowali następujący nauczyciele: panie Marzena Dudek, Joanna Sałek, Elżbieta Smolarczyk i pan Jarosław Cieciak.

Zachęcamy do obejrzenia naszej konkursowej relacji:

https://www.youtube.com/watch?v=O43LMjXAZn4&feature=youtu.be

Organizatorzy nagrodzili nas siedmioma interesującymi książkami, które wzbogacą księgozbiór naszej szkolnej biblioteki. Zachęcamy do poznania nowości. A oto one:

1. Można wybierać 4 czerwca 1989 , autorka - Aleksandra Boćkowska

Reporterska opowieść o 4 czerwca 1989 roku – o dniu pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z perspektywy niedużych miast i drobnych spraw. O codzienności. O miesiącach tuż przed wyborami i tuż po wyborach. O problemach, z którymi borykali się Polacy w 1989 roku – zapaści gospodarczej, fatalnym zaopatrzeniu, rosnących cenach. O oczekiwaniach i nadziejach. 

2. Długi taniec za kurtyną. Pół wieku armii radzieckiej w Polsce,  autorzy-  Grzegorz Szymanik, Julia Wizowska

Życie po życiu radzieckich poligonów, państwa w państwie, które rozporządzało nie tylko czołgami, śmigłowcami i głowicami atomowymi, ale prowadziło także szpitale, szkoły, kina i piekarnie. Po jednej stronie muru tęskniący za domem żołnierze, często niezdyscyplinowani, niedożywieni i prowadzący nielegalne biznesy, po drugiej – Polacy zbuntowani wobec agresji radzieckich sąsiadów, ale też skłonni do romansów i przyjaźni ponad podziałami.

3. Przemytnicy życia, autor  Bernard Konrad Świerczyński

Autor wspomnień, jako nastoletni chłopak, mieszkając przy słynnym warszawskim bazarze Kercelego, poznał środowisko tamtejszych handlarzy, cwaniaków, ale też ludzi ciężkiej pracy. Tak jak całe społeczeństwo, w 1939 roku stanęli oni w obliczu wojny. Specyfika środowiska, przejawiająca się pewną brawurą, ale też jasnymi zasadami przyjaźni i współdziałania, w czasie wojny nie zniknęła, zmieniły się tylko warunki – już nie bazar, ale granica getta stała się najważniejszym terenem działania. Sam Bernard Konrad Świerczyński ocalił życie co najmniej kilkunastu osobom. W 1972 roku został uhonorowany medalem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

4. Upadek Peerelu 1986-1989

Co się stało 20 lat temu? Dlaczego Polacy, choć niegotowi na kolejne starcie z systemem, obalili komunizm? Niezwykła w tekście i obrazie, pełna opowieść o agonii Peerelu, z udziałem: hamletyzujących funkcjonariuszy systemu, „konstruktywnych” opozycjonistów i głosicieli destrukcji, pielgrzymującego Papieża, czujnych obserwatorów zdarzeń oraz… nas wszystkich. Od września 1986 do czerwca 1989 – historia, której… nie znacie.

 5. Jagiellonowie 1386-1572. Fundatorzy Rzeczpospolitej

Dla jednych dwieście lat rządów wywodzącej się z Litwy dynastii to złoty wiek, jakiego Polska nigdy już nie doświadczyła, dla innych stracona szansa, przekreślenie piastowskich wysiłków, po których pozostały popioły. Apologeci nie szczędzą pochwał dla umiejętności scalania różnych organizmów państwowych, tolerancji, rozkwitu sztuki. Krytycy skupiają się na przeniesieniu ciężaru polityki z Zachodu na Wschód, na nieumiejętności stworzenia spójnej koncepcji Europy Środkowej, oddaniu pola Habsburgom.

 

Ale to za panowania Jagiellonów dokonały się najważniejsze zmiany polityczne i społeczne, które zadecydowały o kształcie przyszłego państwa – w tym sensie stali się oni fundatorami Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Przez cztery pokolenia pracowali nad scaleniem Korony i Litwy. Za ich rządów, krzepł naród szlachecki, latami rozszerzający swoje przywileje, czasem wręcz wymuszając je na rządzących. A co najważniejsze – wtedy właśnie zaczął wyłaniać się dojrzały polski parlamentaryzm z sejmem i senatem, który odegrał tak istotną rolę w późniejszych wiekach. Zapraszamy w podróż w czasy jagiellońskie.

 

6/ 7 Księga Stulecia Niepodległości

 1. /1918 – 1944

 2. /1945 – 2018

Znajduje się w niej 60 wydarzeń, które zdaniem autorów miały decydujący wpływ na stulecie, w okresie od stycznia 1918 do września 2018 roku. Jest to intrygująca panorama skomponowana z nieoczywistych wypowiedzi i fotografii.

Z „Księgi Stulecia Niepodległości” można dowiedzieć się m.in.: które procesy dyplomatyczne ostatecznie zadecydowały o tym, że Polska odbudowała swoją niepodległość w sojuszu z USA, Francją i Anglią; jaka była kluczowa rola Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego jako ojców niepodległości Polski, w jaki sposób polskie marzenie o mocarstwie wpłynęło na relacje z sąsiadami oraz mniejszościami narodowymi, naznaczając je na kolejne dziesięciolecia, a nieraz do dziś. Nakreślono także kontrast między deklarowaną siłą a katastrofalną słabością i osamotnieniem państwa polskiego zaatakowanego w 1939, przybliżamy wstrząsający proces ujarzmiania i pacyfikacji społeczeństwa w pierwszych latach przejęcia kontroli w państwie przez komunistów. Autorzy poświęcają też dużo miejsca na przedstawienie burzliwych przełomów i kamieni milowych Peerelu: lat 1956, 1968 i 1970 – komentowanych z perspektywy środowiska paryskiej „Kultury”, będącej centrum polityczno-kulturalnym polskiej emigracji, jak również drogowskazem dla rodzącej się krajowej opozycji.

Prezentacje poszczególnych książek przytaczamy za:

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/mozna-wybierac

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4867880/dlugi-taniec-za-kurtyna-pol-wieku-armii-radzieckiej-w-polsce

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4862495/przemytnicy-zycia

https://sklep.polityka.pl/catalog/partdetail.aspx?partno=J1901000

https://ksiegarnia.karta.org.pl/produkt/ksiega-stulecia-niepodleglosci/ 

 

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem.
Uwaga!5 marca została uruchomiona nowa strona internetowa naszej szkoły
Samorząd Uczniowski
Interhead.pl