1. Strona Główna
  2. O naszej szkole
  3. Biuletyn Informacji Publicznej
  4. Dokumenty szkolne
  5. Wydarzenia
  6. Dziennik elektroniczny LIBRUS Synergia
  7. Kontakt
  8. Rada Rodziców
  9. Mapa Serwisu
  10. RODO

Uczestniczymy w projekcie " Świat jest w kratkę i my też!

Gminna Biblioteka w Grojcu od lutego  do czerwca 2016r. realizuje projekt Fundacji BGK  im. J. Steczkowskiego  „Świat jest w kratkę i my też!”- edukacja dzieci w obszarze wielokulturowości.  W projekcie biorą udział uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej w Grojcu  oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego w  Rajsku. Koordynatorkami projektu są panie Katarzyna Chowaniec - Bakalarska i Marcelina Dominiec. Nad poprawnością realizacji projektu czuwa pani dyrektor Barbara Gasidło. Uczniowie naszej szkoły wspólnie z nauczycielami oraz  rodzicami aktywnie i chętnie biorą udział w proponowanych przedsięwzięciach. 

Różnorodność kulturowa i religijna

Tematem  pierwszego spotkania były różnice w wyglądzie zewnętrznym:  różnorodność cech charakteru, wyglądu, osobowości, koloru skóry. Wiele uwagi poświęcono także najbardziej popularnym religiom. Dużo mówiliśmy o sposobie tym jak modlą się ludzie innego wyznania, gdzie się modlą, kto przewodzi ich modlitwom i jakich używają symboli. W tym celu wyrysowano drzewo religii, które stanowiło swoista mapę religii. W lekcji uczestniczyła klasa Ib z panią Małgorzata Chwierut.

 

opis niedostepny
opis niedostepny

Niepełnosprawni sprawni inaczej

Niepełnosprawność to nie koniec świata – próbowaliśmy o tym przekonać uczniów klasy I a  i Ic , którzy z panią Małgorzatą Semik  i Joanną Miłoń   mieli okazję poczuć się jak przewodnik osoby niewidomej, zobaczyć książki pisane alfabetem Braille'a, także wcielić się w osobę niesłyszącą.

 

opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obcokrajowcy w Grojcu

Świat jest w kratkę i my też…nietrudno to było udowodnić 15 marca podczas zajęć- warsztatów grupą drugoklasistów z Grojca pod opieką pań Doroty Dudek i Krystyny Jaromin. Zmierzono się z tematem: kim są nasi (Polaków) sąsiedzi  i w jaki sposób podchodzą do świąt. Wybrano sposób najlepszy z najlepszych, bezpośrednie spotkania z obcokrajowcami-wolontariuszami Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu Do grojeckiej Biblioteki zjechali: Natalija (  Natalia)- Ukrainka, Lars-Niemiec, Jakob (Jakub) -Austriak.

 

opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zderzenie kultur w Grojcu  

Tym razem zafascynowany krajem wiśni gość opowiadał uczniom klas III o szkole, o nauce dzieci, o tym jak wyglądają mieszkania, co Japończycy jedzą, co ich kręci,  jak się zachowują, jak się ubierają, gdzie i w jaki sposób wypoczywają, no i jak pracują, bo pracują nieporównywalnie do nas dużo. Na spotkaniu można było próbować jeść pałeczkami, usiąść po japońsku, ubrać kimono. Zwyczaje, obyczaje i mentalność odległego narodu zadziwia jeszcze rodaków, ale coraz mniej. Istnieje bowiem świadomość, że świat jest różnorodny.

 

opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kwiat- symbol

Kolejnym działaniem projektowym były kwietniowe warsztaty plastyczne. Dzieci klas I b i III a z wychowawczyniami Magdaleną Kramarczyk i Małgorzatą Chwierut podjęły bardzo trudny temat, los narodu żydowskiego w  latach II wojny. Okrutny los w maleńkim fragmencie. Na warsztatach plastycznych uczestnicy projektu kleili papierowe żonkile, które rozdano mieszkańcom Grojca, pracownikom grojeckich zakładów pracy, nauczycielom. Papierowe żonkile-to symbol. Okres kwitnienia tych prawdziwych pokrywa się z rocznicą powstania żydowskiego w warszawskim getcie, która przypada 19 kwietnia. Prosty, kwiatowy sposób oddania hołdu umęczonemu narodowi.

 

opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rodzinny konkurs plastyczny

Uczniowie klas I – III  tworzyli także  prace plastyczne na temat „Nasz kraciasty świat.” . Wyróżnieni autorzy prac wyjechali z rodzicami na wycieczkę do Pacanowa. W czerwcu nastąpi uroczyste  podsumowanie udziału w projekcie, podczas którego będziemy mogli podziwiać prace na wystawie plenerowej.

 

opis niedostepny
opis niedostepny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podróż do Afryki 

Wspaniałym wydarzeniem okazało się spotkanie z autorem książek dla dzieci i dorosłych Łukaszem Wierzbickim. Barwnych opowieści o przygodach Kazika wędrującego po Afryce wysłuchali z zapartym tchem uczniowie klas drugich i pierwszych. Swoje wrażenia przedstawili później w formie prac plastycznych, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Na pamiątkę tej niezwykłej przygody każdy uczestnik spotkania otrzymał autograf i zapewnienie, że warto marzyć i wierzyć w spełnienie marzeń. 

opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem.
Jadłospis
Uwaga!5 marca została uruchomiona nowa strona internetowa naszej szkoły
Interhead.pl