Z lekkim tornistrem na plecach

klasa IIb

W dniu 8 marca 2017r. podsumowaliśmy   udział szkoły w V edycji Ogólnopolskiego Projektu „ Lekki Tornister”. Organizatorami  i partnerami projektu są: Fundacja ROSA z siedzibą we Wrocławiu,  Fundacja SENSORIA z siedzibą we Wrocławiu oraz Główny Inspektorat Sanitarny z siedzibą w Warszawie

Nasze działania  polegały w szczególności na przeprowadzeniu w każdej klasie I - III zajęć dotyczących profilaktyki wad postawy, w tym m.in. wynikających z przeciążenia plecaków, w oparciu o otrzymane przez organizatora materiały, wysłuchania słuchowiska „ Lekki Tornister i Zielona Kropeczka”, nauce „ Piosenki o lekkim tornistrze”  oraz  sprawdzeniu wiedzy uczniów w formie zabawy edukacyjnej.

Podsumowując udział w programie uczniowie śpiewem i tańcem przypomnieli podstawowe zasady noszenia tornistra.  Zespół taneczny hip- hop  pod opieką pani Katarzyny Waszkiewicz zaprezentował  dynamiczny taniec „ Z lekkim tornistrem na plecach”. Odczytano najciekawsze opowiadania i wiersze konkursie literackim„ Przygoda ciężkiego  tornistra”. Przeprowadzono turniej wiedzy „ Lekki tornister to zdrowszy kręgosłup”. Reprezentanci poszczególnych  klas również wykazali się wzorowym przygotowaniem oraz sprytem. Dużo radości sprawiły uczniom konkurencje sprawnościowe w oparciu o poznane zabawy kształtujące prawidłową postawę ciała. Klasa II b zaprezentowała piosenkę „ Zważ swój tornister”.  Dyrektor szkoły pani Joanna Wysogląd oraz higienistka pani Marzena Zielińska wręczyły nagrody laureatom konkursów szkolnych: plastycznego ,,Przepis na proste plecy - komiks” i  literackiego  Na zakończenie wszyscy głośno zaśpiewali „Piosenkę o lekkim tornistrze”. Uroczystość przygotowały panie: Małgorzata Chwierut i  Małgorzata Semik.

Podejmowaliśmy także szereg własnych inicjatyw mających na celu podniesienie świadomości dzieci i ich rodziców oraz nauczycieli, dotyczącej konsekwencji nadmiernego obciążenia zbyt ciężkimi plecakami. Warto dodać, że od czternastu lat pani Małgorzata  Chwierut prowadzi w szkole akcję „Zważ swój  tornister”. Uczniowie uczestniczą w zajęciach gimnastyki korekcyjnej prowadzonych przez panią Małgorzatę Żurawską. Na zajęciach wychowania fizycznego wszystkie klasy wzięły udział w „ Turnieju sportowym z tornistrem w roli głównej”. Kółko teatralne klas I – III zaprezentowało  dla uczniów i przedszkolaków przedstawienie „ Zważ swój odblaskowy tornister!”.  Mali badacze z „Klubu Ciekawskiego – zdrowe kręgosłupy”  ważyli swoje tornistry i wyciągali wnioski. Redaktorzy pisemka uczniów klas I- III „ Kleksik” przygotowali specjalny numer poświęcony realizacji projektu.  Na bieżąco aktualizowano gazetki i wystawy prac uczniów na korytarzu szkolnym. Przeprowadzono także ankietę wśród uczniów oraz rodziców.  Bardzo dziękujemy Rodzicom za udział i wyrażenie swoich opinii. Niechaj starania o zdrowie naszych dzieci będą wspólną troską rodziców, nauczycieli i samych uczniów.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w realizację  projektu „ Lekki Tornister

Występ zespołu hip- hop
Emilia Kramarczyk- laureatka konkursu literackiego
Turniej
klasa IIIa - I miejsce w turnieju
klasa IIIb - II miejsce w turnieju
klasa Ia - III miejsce w turnieju
klasa IIc - IV miejsce w turnieju
klasa IIa - V miejsce w turnieju
klasa IIb - V miejsce w turnieju
Laureaci konkursu literackiego
Konkurs literacki
Laureaci konkursu plastycznego
I miejsce w konkursie
Marzenia uczniów i- Tornister lekki jak piórko!
Marzenia uczniów - Tornister lekki jak piórko!
Gazetki informujące o  projekcie
Konkurs "Aniołek Bożonarodzeniowy 2018"Aniołek Bożonarodzeniowy w kompozycji przestrzennej lub płaskiej
Wielka Liga CzytelnikówIV Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników" objęty jest patronatem m.in. Ministra Edukacji Narodowej.