W solnym mieście

Klasy Va i Vb zwiedziły zabytkową kopalnię soli w Wieliczce, która od 1978 roku figuruje liście światowego dziedzictwa Unesco. Uczniowie przekonali się, że należy ona do najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej w Polsce. Odwiedzając to wspaniałe miejsce,  uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii i przyrody. Poznali wielopokoleniowy trud pracy górników i niebezpieczeństwa towarzyszące wydobywaniu cennego surowca. Zachwycili się umięjętnościami rzeźbiarzy - amatorów, którzy z brył soli potrafili wykuć przepiękne posągi lub wykonać imponujące solne żyrandole. Podziemne tunele, jeziora, komory, kaplice stworzyły interesującą trasę wędrówki.

A oto kilka wspomnień uczestników wycieczki.

Uczniowie z klasy Va:

Maja - W Wieliczce dowiedzieliśmy się, że sól jest zielona.

Bartek- Nie wiedziałem, że sól ma tyle kolorów.

Dominik - Mnie zaciekawiło podziemne zasolone jezioro, w którym nie można się utopić.

Emilka - Zapatrzyłam się na Kaplicę św. Kingi i nie wierzyłam własnym oczom!

Janek - Zaskoczył mnie rozmiar kopalni. Gdyby dodać wszystkie odcinki, wyniósłby 350 km, a zwiedzanie całości zajęłoby dwa lata.

Michał - Zafascynowały mnie tunele. 1% kopalni zwiedza się w trzy godziny! Ciekawa jest także legenda o św. Kindze.

Artur- Sól z Wieliczki jest lepsza w smaku niż ta domowa.

Zuzia - Podziwiam pomysłowość górników i ich odwagę.

Bartosz-  Najbardziej zaciekawiły mnie jeziora solne.

Amelka - Bardzo podobała mi się Kaplica św. Kingi - piękne rzeźby solne i mieniące się żyrandole.

Uczniowie z klasy Vb:

Paweł  - Zainteresowało mnie, ile lat budowano podporę w Komorze Michałowice.

Szymon  - Podobał mi się pomnik Kazimierza Wielkiego wykonany ze soli.

Wiktoria - Zaskoczyło mnie, że w kopalni pracowały konie.

Piotr - Zaskoczyło mnie, ile pracy włożyli górnicy w to dzieło.

Julia - Zaskoczyło mnie to, że na każdej ścianie były różne rodzaje soli: kalafiory, szara sól, zielona sól, pomarańczowa sól, przeźroczysta sól.

Klaudiusz  - Zdziwiła mnie ilość schodów, po których zeszliśmy, a także rozmiar całej kopalni.

Gabrysia - Podziwiałam turkusową wodę podziemnego jeziora. Mimo że było ciemno, zobaczyłam połyskujące na dnie zielono- błękitne  kamienie.

Sandra- Podobały mi się solne figury.

Konrad- Zaciekawił mnie [upozorowany] wybuch metanu w kopalni.

Wolontariuszki na medal!Kilkanaście wolontariuszek z klas V,VI i VIII naszej szkoły wzięło udział w jubileuszowym Piątym Charytatywnym Meczu Hokejowym.
Konkurs "Aniołek Bożonarodzeniowy 2018"Aniołek Bożonarodzeniowy w kompozycji przestrzennej lub płaskiej