Lekcja kleksografii w klasie IVa

Uczniowie klasy IV A, zafascynowani lekturą i niezwykłym profesorem Ambrożym Kleksem, przenieśli się do magicznej Akademii, by wziąć udział w zajęciach „Kleksografii”.
"Kleksografia polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka dużych kleksów, po czym składa się go na pół i kleksy rozmazują się po papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt i postaci. Niekiedy z rozgniecionych kleksów powstają całe obrazki, do których dopisujemy odpowiednie historyjki, wymyślane przez Pana Kleksa (...) J. Brzechwa (Akademia Pana Kleksa).
Stosując się do tych zaleceń czwartoklasiści opracowali instrukcję i przystąpili do pracy. Na białych arkuszach papieru wykonywali kleksy, kt
óre przybierały przeróżne kształty i postaci: motyle, żuczki, jednorożce, chomiki... Okazało się, że zwykła plama może stać się kotem, biedronką, bohaterem ulubionej bajki. Uczniowie z radością odkrywali symetrycznie odbite kształty. Następnie tytułowali swoje kleksowe obrazki i dopisywali do nich krótkie historyjki.

Lekcja była udana i wyjątkowa. Towarzyszyły jej salwy śmiechu, bowiem kleksy, co rusz wymykały się spod kontroli, zdobiąc dłonie, ławki a nawet elementy garderoby. Nie pomogły nawet gumowe rękawiczki i fartuszki. Większych strat nie odnotowano, za to z prac wyłonił się magiczny świat nieregularnych kształtów i odcieni.
Na koniec obejrzeliśmy fragment filmu ukazujący lekcję kleksografii w Akademii pana Kleksa.

Na kolejnej lekcji uczniowie ustnie prezentowali swoje artystyczne dzieła, a klasa (uzbrojona w ż
ółte, czerwone i zielone kartoniki) wspólnie oceniała wystąpienia.
To była fantastyczna przygoda zainspirowana twórczością Jana Brzechwy, która pokazała uczniom niewyczerpaną moc wyobraźni. Mottem tej lekcji stały się słowa Alberta Einsteina: "Logika zaprowadzi Cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia - wszędzie".
Po naszej niezwykłej lekcji kleksografii, nikt z czwartoklasist
ów nie ma wątpliwości, że tak właśnie jest!

Magiczne dzieła małych artystów z klasy IVA można podziwiać na wystawce w korytarzu szkolnym.

Monika Bartosz

Wolontariuszki na medal!Kilkanaście wolontariuszek z klas V,VI i VIII naszej szkoły wzięło udział w jubileuszowym Piątym Charytatywnym Meczu Hokejowym.
Wielka Liga CzytelnikówIV Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników" objęty jest patronatem m.in. Ministra Edukacji Narodowej.
RODOOd dnia 25 maja 2018 r. zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. RODO).