Lekcja kleksografii w klasie IVa

Uczniowie klasy IV A, zafascynowani lekturą i niezwykłym profesorem Ambrożym Kleksem, przenieśli się do magicznej Akademii, by wziąć udział w zajęciach „Kleksografii”.
"Kleksografia polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka dużych kleksów, po czym składa się go na pół i kleksy rozmazują się po papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt i postaci. Niekiedy z rozgniecionych kleksów powstają całe obrazki, do których dopisujemy odpowiednie historyjki, wymyślane przez Pana Kleksa (...) J. Brzechwa (Akademia Pana Kleksa).
Stosując się do tych zaleceń czwartoklasiści opracowali instrukcję i przystąpili do pracy. Na białych arkuszach papieru wykonywali kleksy, kt
óre przybierały przeróżne kształty i postaci: motyle, żuczki, jednorożce, chomiki... Okazało się, że zwykła plama może stać się kotem, biedronką, bohaterem ulubionej bajki. Uczniowie z radością odkrywali symetrycznie odbite kształty. Następnie tytułowali swoje kleksowe obrazki i dopisywali do nich krótkie historyjki.

Lekcja była udana i wyjątkowa. Towarzyszyły jej salwy śmiechu, bowiem kleksy, co rusz wymykały się spod kontroli, zdobiąc dłonie, ławki a nawet elementy garderoby. Nie pomogły nawet gumowe rękawiczki i fartuszki. Większych strat nie odnotowano, za to z prac wyłonił się magiczny świat nieregularnych kształtów i odcieni.
Na koniec obejrzeliśmy fragment filmu ukazujący lekcję kleksografii w Akademii pana Kleksa.

Na kolejnej lekcji uczniowie ustnie prezentowali swoje artystyczne dzieła, a klasa (uzbrojona w ż
ółte, czerwone i zielone kartoniki) wspólnie oceniała wystąpienia.
To była fantastyczna przygoda zainspirowana twórczością Jana Brzechwy, która pokazała uczniom niewyczerpaną moc wyobraźni. Mottem tej lekcji stały się słowa Alberta Einsteina: "Logika zaprowadzi Cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia - wszędzie".
Po naszej niezwykłej lekcji kleksografii, nikt z czwartoklasist
ów nie ma wątpliwości, że tak właśnie jest!

Magiczne dzieła małych artystów z klasy IVA można podziwiać na wystawce w korytarzu szkolnym.

Monika Bartosz

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Grojcu informuje.Od dnia 2 września 2019r. rozpocznie jazdę autobus szkolny dowożący uczniów z Łazów.
Jadłospis
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Grojcu informuje.Od dnia 2 września 2019 r. rozpocznie jazdę autobus szkolny dowożący uczniów ze Stawów Grojeckich, ul. Czajki, Tarniówki.