Spotkanie ze "Specjalsem"

11 maja 2018 roku w naszej szkole gościł pułkownik elitarnej Jednostki Wojskowej "NIL" z Krakowa. Oficer wojsk specjalnych spotkał się z uczniami w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gość opowiedział m.in. na czym polega służba w jednostkach specjalnych, jakie wymagania stawiane są "specjalsom", jak wygląda rekrutacja do służb, jakim sprzętem dysponuje żołnierz. Spotkanie poprowadziła nauczycielka języka polskiego, Monika Bartosz.
Wojska Specjalne są Rodzajem Sił Zbrojnych RP, których głównym zadaniem jest realizacja lądowych i morskich operacji specjalnych najwyższego ryzyka i znaczenia, w tym operacji uwalniania zakładników. Mogą je prowadzić samodzielnie jak również w strukturze sił koalicyjnych i sojuszniczych.

Uczniowie obejrzeli krótki film na temat jednostek specjalnych działających w polskiej armii a następnie zasypali gościa gradem pytań. Dotyczyły one m.in. wymagań stawianych żołnierzom w polskiej armii, różnorodności i jakości sprzętu wojskowego, ekwipunku i wyposażenia żołnierskiego plecaka, możliwości udziału w zagranicznych misjach wojskowych, odbywania szkoleń za granicą, rekrutacji kobiet do armii, a także specyfiki wojskowego szkolenia: konieczności odbywania określonej liczby skoków spadochronowych, doskonalenia umiejętności strzeleckich, dbałości o kondycję fizyczną, przejazdów i przelotów różnymi środkami transportu wojskowego etc.

- Jednostki wojsk specjalnych we wszystkich krajach należą do wojsk elitarnych. Elitarność osiąga się dzięki odpowiedniemu doborowi kandydatów do służby. Prowadzenie działań specjalnych w trudnych warunkach wymaga szczególnie uzdolnionych osób o wyjątkowych cechach osobowych i fizycznych, sprawdzonych w trakcie specjalnych ćwiczeń, zdolnych do realizacji trudnych, ryzykownych i niebezpiecznych działań - mówił oficer.

Pułkownik ze szczegółami opisał również mundur oficera wojsk specjalnych. Zaznaczył, iż Nil dziedziczy tradycje Kedywu (Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej). Jego odznakę stanowi bagnet w kształcie miecza rzymskiego, na którego ostrzu, pod jelcem, umieszczony jest znak „Polski Walczącej”, na jelcu zaś napis KEDYW.

Spotkanie zakończyła pani dyrektor Joanna Wysogląd, dziękując oficerowi za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie interesującego, wartościowego spotkania, które jak zadeklarował pułkownik "Nila" - na pewno nie będzie ostatnim. Z okazji Święta Niepodległości zorganizowany zostanie bowiem konkurs wiedzy historycznej, a nagrody dla uczniów ufunduje JW "NIL". W imieniu całej społeczności szkolnej niezwykły prezent wręczyła prelegentowi uczennica klasy VI B Wiktoria Wójcik. Był to własnoręcznie namalowany obraz przedstawiający husarza na koniu – symbol formacji wojskowej o wyjątkowych właściwościach bojowych. Pułkownik podkreślił, iż płótno bardzo mu się podoba i zawiśnie w jego gabinecie na honorowym miejscu.

Kółko historyczne na pikniku kawaleryjskim
O patriotyzmie dzisiaj...Konkurs "Czym jest dziś patriotyzm" rozstrzygnięty!
Konkurs "Aniołek Bożonarodzeniowy 2018"Aniołek Bożonarodzeniowy w kompozycji przestrzennej lub płaskiej